ULLA SCHULZ

Wiener Musikhochschule

Müzik yaşantısına Viyana Müzik Okulunda Profesör Steinbauer’le keman çalarak başlayan Schulz, daha sonra Franco Gulli’nin master sınıfına devam etti. Hemen ardından Profesör Führlinger’le viyola çalıştı.

20 yaşında Pedagoji eğitimini bitirdikten sonra Viyana Müzik Okulunda keman öğretmenliğine başladı. 1968’de Oberschützen’de (Graz Müzik Üniversitesinin bir branşıdır) keman performans sınıfını yönetti. Onu izleyen yıllarda bu kez de viyola performansı öğreticisi oldu. 1989 yılından bu yana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde, Alban Berg Dörtlüsünün üyesi olan Prof. Gerard Schulz’un asistanı olarak çalışıyor.

Profesyonel yaşamına Viyana Tiyatro Orkestrasının şefi  Theodor Guschlbauer yönetimindeki Viyana Barok Topluluğunda kemancı olarak başladı. Sonraları  yıllarca Viyana Oda Orkestrasında viyola sanatçısı olarak görev yaptı.

Kendi kurduğu Schulz Ensemble’da viyola çalarken Viyana Festival Haftaları, Salzburg Festivali, Salzburg Mozart Haftası ve Fransa’daki Lourmarin Müzikal Mutluluk Festivali gibi çok saygın etkinliklerde yer aldı. Birçok plak kaydında sanatçı olarak bulundu.

Salzburg Gençlik Kampı ve Rötelsteiner Çocuk Orkestrasının da kurucusu olan Ulla Schulz, Avusturya’da sayısız Keman Pedagojisi seminerinin yöneticiliğini yaptı.”Violin studies at the Wiener Musikhochschule under Professor Steinbauer, followed by master classes with Franco Gulli. Viola studies under Professor Führlinger.


Violinist in the Wiener Barockensemble led by Theodor Guschlbauer, leader of the Theater an der Wien orchestra. Member of the Wiener Kammerorchesters for many years as viola player.

First association with chamber music as violinist with the Wiener Kammermusiker. Perforances in the role of viola player with the Schulz Ensemble at various presticous festivals, including the Wiener Festwochen, the Salzburger Festspiele, the Salzburger Mozartwoche and the Festival Bonheur Musical in Lourmarin, France. Numerous LP recordings.

Active as violin teacher from the age of twenty one following graduation in pedagogy with distinction. Initial experience gained at a Vienna Musikschule, then from 1968 in Oberschützen (branch of the Grazer Musikuniversität) directing a pre-university violin performance class and later also a viola performance class. Since 1989 assistant to Prof. Gerhard Schulz (Alban Berg Quartett) at the University für Musik und darstellende Kunst.

Pedagoge and tutor at many summer music courses, including Neuberg/Mürz, St. Gallen (Styria) and Oberschützen. Founder of the Salzburger Jeunesse Camps as well as the Rötelsteiner Kinderorchester. Director of numerous furtherance seminars for violin pedagogy nationwide.

Date

Jun 25 2010 - Jun 30 2010

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Ulla Schulz

Instructor

Ulla Schulz