TOM KRAUSE
 

Escuela Superior de Musica Reina Sofia, Madrid

Helsinki 1934 doğumlu Tom KRAUSE çoğunlukla Mozart rollerindeki başarıları ile tanınan Finlandiyalı bir baritondur. Önceleri tıp eğitimi gören sanatçı, daha sonraları bir caz topluluğunda gitar çalıp, şarkı söylemeye başladı. Müzikteki başarısı ve ilgi görmesi, tıp eğitiminden ayrılıp Viyana Müzik Akademisinde ses üzerine çalışmaya başlamasına neden oldu. Margot Skoda, Sergio Nazor ve Rudolf Bautz’un öğrenciliğini yaptı. İlk olarak, 1959 yılında Escamillo rolüyle Berlin’de sahneye çıktı ve çok kısa sürede gerek Almanya ve gerek İskandinav ülkelerinde opera ve konserleriyle dikkatleri çekti.

Daha sonra özellikle Mozart, Verdi ve Wagner eserlerini oynadığı Hamburg Devlet Operası’na katıldı. Rossini’nin ‘La pietra del paragone’ ve Handel’in ‘Jeptha’rolleri ile büyük ilgi gördü. Konuk sanatçı olarak Münih, Amsterdam, Brüksel ve 1962 yılında Bayreuth’ta R.Wagner’in’Lohengrin’ operasındaki Haberci rolüyle sahnelere çıktı.

Bu gösterileri 1963’te Glyndebourne Festivali, 1967’te Metropolitan Operası, 1968’te Salzburg Festivali, 1973’te de Paris Operası, Londra Kraliyet Operası ve Milano’da Scala operasındaki gösterileri izledi.

Geniş opera repertuarı içinde baş bariton rollerini seslendirdi. Bunların arasında; ‘L’elisir d’amore'(Aşk İksiri), ‘Don Pasquale’, ‘Rigoletto’, ‘La traviata’, ‘Fidelio’, ‘Tannhäuser’,’ Tristan ve Isolde’, ‘La bohème’, ‘Andrea Chénier’, ‘Faust’ ve ‘Carmen’i sayabiliriz.

Krause, bir Alman Lied sanatçısı olarak verdiği çok sayıdaki resitallerle dikkati çekerken, bir yandan da Mussorgsky ve Sibelius’un şarkılarını seslendirirken, sağlam, yankılanan sesi, ses tekniği ve karakterlere verdiği canlı güç ile geniş kitlelerin beğenisini kazandı.

Sanatçı, günümüzde uluslararası profesyonel müzik kardeşliğini simgeleyen Delta Omicron kuruluşunun Finlandiya Ulusal Başkanlığını sürdürüyor.


“Tom Krause is as a Finnish ope ratic baritone particularly associated with Mozart roles.

Born in Helsinki, he first studied medicine, while singing and playing the guitar in a jazz band. His vocal talent led him to leave his medical studies for serious voice studies at the Vienna Music Academy where he was a pupil of Margot Skoda, Sergio Nazor, and Rudol Bautz. He made his operatic debut in Berlin, as Escamillo, in 1959, and quickly gained a reputation in opera and concert throughout Germany and Scandinavia.

He joined the Hamburg State Opera, where he sang mostly Mozart, Verdi, and Wagner roles, but also such rarities as Rossini ‘s La pietra del paragone and Handel ‘s Jephtha. He began making guest appearances in Munich, Amsterdam, Brussels, and made his debut in Bayreuth, as the Herald in Lohengrin, in 1962.
His English debut took place in 1963, at the Glyndebourne Festival as the Count in Capriccio, his American debut in 1967, at the Metropolitan Opera, as the Count in Le nozze di Figaro. From 1968, he appeared regularly at the Salzburg Festival, as Don Giovanni and Guglielmo, notably.

The year 1973 saw him making debut at the Opéra de Paris, the Royal Opera House in London, and the Teatro alla Scala in Milan.
His wide repertory includes lead baritone roles in opera such as; L’elisir d’amore, Don Pasquale, Rigoletto, La traviata, Fidelio, Tannhäuser, Tristan und Isolde, La bohème, Andrea Chénier, Faust, Carmen, etc.

He took part in the premiere of Krenek ‘s Der Goldene Brock, in 1964, and Searle ‘s Hamlet, in 1968, both in Hamburg.
Krause was also very active as a recitalist of German Lieder, as well as songs by Modest Mussorgsky and Jean Sibelius, in all of which, one can appreciate a firm, resonant voice, a sound technique and a vivid power of characterization.He is a National Patron of Delta Omicron, an international professional music fraternity.

Date

Sep 21 2010 - Sep 25 2010

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Tom Krause

Instructor

Tom Krause