OZAN & MAHİR ÇAKAR 
 

Deutsche Symphonie Orchester Berlin

OZAN ÇAKAR 

1978 yılında Stuttgart’da doğan korno sanatçısı Ozan Çakar, korno eğitimine 12 yaşında babası Mahir Çakar ile başladı. Lisans eğitimini Frankfurt’ta profesör Marie – Luise Neunecker’de, yüksek lisans eğitimini de Leipzig’de profesör Thomas Hauschild’de tamamladı. Eğitimine paralel olarak Essen Philharmonie ve Tiyatro Orkestrası ve Frankfurt Operası’nın yanısıra Kent Nagano’nun şefliğini yaptığı Deutsches Symphonie Orchester Berlin’de akademisyen olarak çalıştı.

2003 – 2005 yılında Deutsche Oper am Rhein Duisburg’da görev yaptıktan sonra 2005 yılında gerçekleştirdiği başarılı sınavın ardından Deutsches Symphonie Orchester Berlin’de grup şef yardımcısı olarak göreve başladı. Kent Nagano’nun şefliğinde Deutsche Symphonie Orchester Berlin ile solist olarak Robert Schuman’ın Dört Korno ve Orkestra için op.86 no’lu eserini seslendirdi. Kurucu üyesi olduğu korno dörtlüsü " Quartetto Bosso " ile CD kaydı bulunan sanatçı oda müziği çalışmalarını da Marie – Luise Neunecker, Francois Lelux, Sharon Kam, Dag Jensen ve Stefan Schweigert ile etkin olarak sürdürmektedir. 

Sanatçı Berlin "Hanns Eisler"  Müzik Yüksek Okulu’nda profesör Marie Luise Neunecker’in asistanı olarak görev yapmaktadır. Ozan Çakar Kent Nagano, Herbert Blomstedt, Charles Dutoit, Georges Pretre, Tugan Sokhiev, Neeme Järvi, Jukka – Pekka Saraste, Vladimir Ashkenazy gibi ünlü şeflerle çalışmıştır.  


MAHİR ÇAKAR İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Hermann Neuling ile korno eğitimine başlayan Mahir Çakar daha sonra Almanya’da ünlü korno solisti Prof. Hermann Baumann ile çalışmalarını sürdürdü. 1971’de başarılı bir sınav sonucu Stuttgart Devlet Orkestrası’na solo kornocu olarak atandı. Viyana Senfoni Orkestrası, Stuttgart Devlet Orkestrası, Concerto Amsterdam gibi orkestralar eşliğinde solo konserler verdi ve cd kayıtları yaptı. 1975 yılından itibaren Bayreuth, Richard Wagner yaz festivallerinde solo kornocu olarak görev yapan Mahir Çakar, Stuttgart’taki asli görevi yanısıra birçok ünlü Alman Orkestraları’nda çalmış, Güney Amerika, Avustralya, Japonya gibi kıtalararası konser turnelerine katılmış, Karl Böhm, Antal Dorati, Leonard Bernstein, Ferdinand Leitner, Carlos Kleiber, Pierre Boulez, Vaclav Neumann, Sir Georg Solti, Sir Colin Davis, James Levin gibi ünlü şeflerle çalışmıştır.

1980-1991 yılları arasında Stuttgart Devlet Müzik Yüksekokulu’nda öğretim üyeliği de yapmış olan Mahir Çakar’ın yetiştirmiş olduğu onyedi öğrencisi halen Almanya’nın çeşitli kültür orkestralarında görev yapmaktadırlar.

\nBilgi ve tecrübelerini gençlerimize aktarmak amacıyla ülkesine dönen sanatçı, eylül 1991’den 2003 yılına kadar, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde korno sanat dalı öğretim üyesi ve nefesli ve vurmalı çalgılar anasanat dalı başkanlığı görevi yaptı. Sanatçı 1994 yılından 2002 yılına kadar Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası şefliğini üstlenmiş ve bir çok başarılı konser ve turneler gerçekleştirmiştir.

Date

Feb 02 2010 - Feb 06 2010

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Ozan & Mahir Çakar

Instructor

Ozan & Mahir Çakar