NICOLAS BALDEYROU

Lyon Conservatoire Superieure
Musique et Danse

Kuşağının en sıradışı klarnet sanatçılarından biri olan Nicolas Baldeyrou, 8 yaşında Véronique Fèvre ile başladığı klarnete, henüz 14 yaşında kabul edildiği Conservatoire National Superieur de Musique de Paris’de sırasıyla efsanevi hocalar Michel Arrignon ve Jérôme Julien-Laferrière ile çalıştı. 1998’de oybirliğiyle birincilik ödülünü ve bas klarnette Léon Leblanc özel ödülünü alarak mezun oldu.

Mezuniyetinden hemen sonra, üç üst düzey ödül kazandı. Bunlar; 18 yaşındayken 1998’de Münih’te girdiği prestijli ARD Uluslararası Müzik Yarışması, 1999’da 19 yaşındayken İspanya’da katıldığı Dos Hermanas Uluslararası Klarnet Yarışması ve 2001’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ICA Genç Sanatçı Yarışması’dır.

Bu ödülleri 2004’te, Odense’te Carl Nielsen, Bükreş’te Jeunesses Musicales, Natixis Vakfı’nın Révélations de l’Adami, Bunkamura Orchard Hall Ödülleri izledi.  Son derece prestijli “”Rising Star”” ödülünü de almasıyla daha 30 yaşına basmadan dünyaca aranan müzisyenler arasına giren Baldeyrou önemli konser salonları ve orkestralara davet edildi.

1994’ten 1999’a kadar Bernard Haitink, Carlo Maria Giulini, Sir Colin Davis, Vladimir Ashkenazy, Mstislav Rostropovich gibi büyük şeflerin yönettiği Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası’sının solo klarnetçilerinden biri olarak tüm dünyayı dolaştı. 1999 yılında en iyi üflemeli çalgı sanatçısı olarak yılın Mick-Baynes Ödülü’nü aldı.
Claudio Abbado yönetiminde Mahler Oda Orkestra’sına kabul edildi, 2000’de Kurt Mansur’un yönettiği Orchestre National de France’a solo klarnetist olarak atandı.

Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası, Çek Filarmoni, Tokyo, Prag ve Saint-Petersburg Filarmoni Orkestraları, Sofya Senfoni Orkestrası, George Enescu Filarmoni Orkestrası, Fransa Ulusal Orkestrası, Auvergne, Cannes-Provence-Alpes-Côte-d’Azur Orkestraları gibi prestijli orkestralardan solist olarak davet almakta, New York’ta Carnegie Hall, Amsterdam’da Concertgebouw, Paris’te Cité de la Musique, Köln Filarmoni, Salzburg Mozarteum, Viyana Konzerthaus, Brüksel’de Güzel Sanatlar Merkezi, Tokyo’da Bunkamura Orchard Salonu, Çaykovski Moskova Devlet Konservatuvarı’nda resitaller için düzenli aralıklarla davet edilmektedir.
Çin, Singapur, Hong Kong ve Meksika da konser verdiği yerlerdendir.

Nicolas Baldeyrou’nun oda müziği yaptığı sanatçılar arasında; Bertrand Chamayou, Svetlin Roussev, Antoine Tamestit, Marc Coppey, François Salque, Henri Demarquette, Alexis Descharmes, Nora Cismondi, Alexeï Ogrintchouk, David Walter, David Guerrier, Julien Hardy vardır. Ayrıca Moraguès Quintette, Ébène, Modigliani, Psophos, Ysaÿe, Aviv, Carmina, Minguet, Talich ve Vogler kuartetleri ile düzenli performanslara devam etmektedir.

2011’den beri Myung-Whun Chung yönetimindeki Radio France Filarmoni Orkestrası’nda klarnet şefliği yapmakta, 2006’dan beri Lyon Conservatoire Superieure Musique et Danse’da klarnet hocalığına devam etmekte olan Nicolas Baldeyrou solistlik, orkestra üyeliği ve eğitmenlik olarak üçlü kariyerini başarıyla sürdürmektedir.

Nicolas Baldeyrou çağdaş müzik ile de yakından ilgilidir. 2003’te besteci Éric Tanguy “Capriccio”  isimli solo klarnet parçasını kendisine ithaf etmiş, bir diğer besteci Jacques Lenot “Tormentoso” parçasını Baldeyrou için yazmıştır. Bu iki parçayı, Intrada’dan çıkan CD kaydında çalmıştır. Bu kayıt uluslararası alanda çok iyi eleştiriler almıştır. Daha öncesinde Ludmila Peterkova ve Prag Filarmoni’yle bir CD kaydetmiş, bu CD Çek Cumhuriyeti’nde ‘Yılın Klasik Müzik Kaydı’ ödülünü almıştır. Kendisi 2005 yılında Franck Amet, Alexandre Chabod ve Olivier Patey ile Quatuor Vendome(Klarnet Kentet) ismi altında ‘Tango Virtuoso’ CD’sini kaydetmiştir.

Yeni repertuarları keşfetme tutkusu ve yorumlarında özgünlük kaygısı doğal olarak onu dönem enstrümanlarına ilgi duymaya yönlendiriyor. Düzenli olarak Marc Minkowski (Les Musiciens du Louvre), Emmanuelle Haïm (Le Concert d’Astrée Ensemble) ve Emmanuel Krivine (La Chambre Philharmonique) tarafından davet edilmektedir.

2004 yılından beri ahşap üflemeli çalgı üreticisi Buffet-Crampon için akustik danışmanlık yapmakta, yaptığı testlerle klarnetin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.


Nicolas Baldeyrou is one of the most prominent clarinettists of his generation, invited to perform as soloist with such prestigious orchestras as the Bavarian Radio Symphony Orchestra, the Czech Philharmonic, the Tokyo, Prague and Saint-Petersburg Philharmonic Orchestras, the Sofia Symphony Orchestra, the George Enescu Philharmonic Orchestra, the Orchestre National d’Île-de-France, the Orchestre d’Auvergne and the Orchestre de Cannes-Provence-Alpes-Côte-d’Azur. He is regularly invited to recitals at Carnegie Hall, New York, the Concertgebouw in Amsterdam, the Cité de la Musique à Paris, the Cologne Philharmonic, the Salzburg Mozarteum, the Vienna Konzerthaus, the Centre for Fine Arts in Brussels, the Bunkamura Orchard Hall in Tokyo, the Tchaikovsky Moscow State Conservatory , as well as performing in China, Singapore, Hong Kong and Mexico.

Successively clarinet soloist with the European Union Youth Orchestra where he worked with Bernard Haitink, Carlo Maria Giulini and Sir Colin Davis from the Mahler Chamber Orchestra to Claudio Abbado and the Orchestre National de France conducted by Kurt Masur, he has since led a triple career as soloist, teacher and orchestra musician at the Radio France Philharmonic Orchestra headed by Myung-Whun Chung, where he was appointed first clarinet in 2011. Since 2006 he has taught at the Lyon Conservatoire National Supérieur Musique et Danse.

He remains active in chamber music, performing regularly with artists such as Bertrand Chamayou, Svetlin Roussev, Antoine Tamestit, Marc Coppey, François Salque, Henri Demarquette, Alexis Descharmes, Nora Cismondi, Alexeï Ogrintchouk, David Walter, David Guerrier, Julien Hardy, the Moraguès Quintette, the Ébène, Modigliani, Psophos, Ysaÿe, Aviv, Carmina, Minguet, Talich, and Vogler quartets.

Nicolas Baldeyrou is actively involved in contemporary music; the music of his time. In 2003, Éric Tanguy dedicated a solo clarinet piece to him, Capriccio, as did Jacques Lenot with the piece Tormentoso. He has also worked with several contemporary music ensembles such as 2E2M, Court-Circuit, TM+, Alternance, Ars Nova, and Sillage.

His passion for exploring new repertoires and his commitment to authenticity in his performances led him naturally towards an interest in period instruments. He is regularly invited to perform by Marc Minkowski (Les Musiciens du Louvre), by Emmanuelle Haïm (Le Concert d’Astrée ensemble) and Emmanuel Krivine (La Chambre Philharmonique).

Nicolas Baldeyrou began learning clarinet at the age of eight years old. He studied, successively, at the Conservatoire Municipal du Kremlin-Bicêtre (under Pierre Billaud), the Conservatoire de Saint-Maur-des-Fossés (under Véronique Fèvre), and at the age of 14, the Paris Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse (under Michel Arrignon and Jérôme Julien-Laferrière). After unanimous vote, he was awarded the Léon Leblanc special prize for bass clarinet (under Jean-Noël Crocq) before beginning his final postgraduate studies.

After graduating, he won three high-level awards: the prestigious ARD International Music Competition (Munich) in 1998, the Dos Hermanas International Clarinet Competition (Spain) in 1999 and the ICA Young Artist Competition (USA) in 2001. He was also laureate of the international prizes Carl Nielsen (Odense) and the Jeunesses Musicales (Bucarest), the Révélations de l’Adami, the Natixis Foundation, the Bunkamura Orchard Hall Award, and the extremely prestigious “Rising Star” programme, in 2004.

Since 2004 he has also been tester for the woodwind instrument manufacturer Buffet-Crampon, and thus contributes to the development of the clarinet and to the influence of the école française throughout the world.

Date

Sep 11 2018 - Sep 15 2018

School

Lyon Conservatoire Superieure Musique et Danse

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Nicolas Baldeyrou

Instructor

Nicolas Baldeyrou