MICHEL LETHIEC

Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris


Michel Lethiec, orkestra ve oda müziği performanslarında solistlik kariyeriyle çağımızın önde gelen klarnet sanatçılarından biridir. Eğitmenliğinin yanısıra repertuvar araştırmacılığı ile de tanınır.

Fransız sanatçı enstrüman ve oda müziği dallarında CNSM – Paris Devlet Konservatuvarı’nda birincilikle eğitimini tamamlar. Ertesi yıl Belgrad’da Uluslararası INTERPRETATION ödülünü alır.1980’deki Carnegie Hall performansından sonra Avrupa, Amerika ,Orta ve Uzakdoğu’yu kapsayan turneleri başlar.

Leonard Rose, Gary Hoffmann, Joseph Suk, Wladimir Spivakov, Dimitry Sitkovetsky, Philippe Entremont, Jean-Bernard Poreruler gibi sanatçılarla çalan Lethiec, St Martin in the fields,Tulus, İngiliz, Norveç, Slovak, Moskova ve İsrail Oda Orkestra’ları, İskoç, Stokholm ve Malmö Orkestraları, Barselona, Bonn, Saint-Petersburg, Prag ve Fransız Radyosu Flarmoni’leri, Salzburg Mozarteum ile Talich, Vermeer, Takacs, Pasquier, Mozarteum, Lindsay kuartetleri ile çalmıştır.. Maurice Andre, Jean-Pierre Rampal, Mistlav Rostropovitch gibi isimlerle ayni sahneyi paylaşmıştır.

Budapeşte ve Prag Festivalleri, New-York’da Alice Tully Hall, Paris’te Theatre Champs Elysees, Hamburg Filarmoni, Münih, Viyana ve Moskova’da Çaykovski Salonu son zamanlarda katıldığı organizasyonlardan olan Michel LETHIEC, Vincent Lucas ve Philippe Hanon ile birlikte Paris Trio’sunun üyesidir.

Uluslararası master class’lar yöneten Lethiec, Çin’e- Şangay Konservatuvarı’na davet edilen ilk batılı klaret sanatçısıdır da..

Tüm klarnet repertuvarına hakim olan sanatçı, çağdaş eserlere de ilgilidir. Penderecki, Corigliano, Denisow, Maratka, Ballif, Landowski, Decoust, Fourchotte, Scolari, Narita, Brotons, Giraud, Risset gibi bestecilerin eser ve konçertolarının prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.

Yirmiden fazla solo ve oda müziği kaydı bulunan sanatçi, CNSM – Paris Devlet Konservatuvarı’nda ve Nice’de sürdürdüğü hocalığının yanısıra Cenevre, Leipzig ve Prag gibi uluslararası yarışmalarda jüri üyeliğine çağrılmakta, Pablo Casals Festivali’nin de artistik direktörlüğünü yapmaktadır.

Michel Lethiec, orkestra ve oda müziği performanslarında solistlik kariyeriyle çağımızın önde gelen klarnet sanatçılarından biridir. Eğitmenliğinin yanısıra repertuvar araştırmacılığı ile de tanınır. Fransız sanatçı enstrüman ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdiği CNSM – Paris Devlet Konservatuvarı’nda ve Nice Konservatuvarı’nda eğitim veriyor, yirmiden fazla solo ve oda müziği kaydı bulunuyor.

Cenevre, Leipzig, Prag gibi uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Michel Lethiec, aynı zamanda Pablo Casals Festivali’nin artistik direktörlüğünü yapmaktadır.


The clarinettist Michel Lethiec is considered to be one of the most eminent figures on the world-wide classical musical scene. Besides his numerous concert and festival performances, he is also devoted to teaching and participates actively in research and the promulgation of the repertoire.

He has played as a soloist and chamber musician with the most eminent performers such as A. Noras, L. Kovakos, G. Hoffmann, F. Helmerson, G. Sharon, R. and B. Pasquier, H. Shaham, Y. Bashmet, G. Caussé, P. Gallois, J. Menuhin, R. Gothoni, J.F. Heisser, J.-C. Pennetier, M. Rudy, V. Mendelssohn, P. Amoyal, J.J. Kantorow, P. Csaba, M. Martin, Y. Gandelsmann, I. Golan. and the Talich, Enesco, Artis, Amati, Prazak, Lindsay Quartets.

He has appeared with the Barcelona Orchestra, the Israel Chamber Orchestra, the St-Petersburg Philharmonic, the Stockholm and the Malmo Orchestras, the English Chamber Orchestra, the Toulouse Chamber Orchestra, the Orchestre National du Capitole, the Salzburg Mozarteum, the Milano Pomeriggio Musicale, the Prague Radio Orchestra, the Philharmonique de Radio France

Devoted to contemporary music, he has played premier performances of numerous pieces including concertos by composers such as: Penderecki, Corigliano, Denisow, Maratka, Ballif, Landowski, Decoust, Fourchotte, Scolai, Narita, Brotons, Giraud.

In recent years, he played in Prague (‘Luminarium’ by Maratka), on tour in Spain (the Mozart Concerto), at the Puerto Rico Festival, at the Concertgebouw in Amsterdam (Penderecki Sextet, first performance in the Netherlands) at the Festival ‘Présences’ in Paris (with the Nouvel Orchestre Philharmonique de Radio France), in Corea, Japan, China, Vienna, Manchester (Piano Festival with B. Douglas and M. Dalberto), Warsaw (Beethoven Festival)… In January 2007 he took part in ‘Prades aux Champs-Elysées’, playing with B. Douglas, H. Shaham, J Dybal, Chee-Yun, Alain Meunier, Olivier Charlier, André Cazalet.

His recordings include about twenty compact discs, among which are two Grands prix du Disque (‘Ascèses’ by Jolivet and ‘Contrasts’ by Bartók, with G. Poulet and N. Lee), for Lyrinx, Arion, RCA, Bis, Talent, Actes Sud.

Recently, he has recorded (world premier recording) the three concertos by Penderecki with the St-Petersburg Camerata conducted by K. Penderecki and E. Leducq, a CD devoted to the chamber music works of the same composer (Naxos), the concerto by Vanhall (Talent) and the Préludes et Danses by Lutoslawski (Arion), as well as ‘Ludarium’ by K. Maratka with the Talich Orchestra of Prague, the Duos by S. Giraud (with A. Noras) and the Sonatas by Auric, Honegger and Poulenc (with C. Ivaldi).

He teaches at the Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris and at the Nice Conservatoire and gives frequently masterclasses in other renowned music schools.

He also participates regularly as a member of the jury in international competitions (Geneva, Leipzig, Prague).

He is the Artistic Director of the Festival Pablo Casals in Prades.

Date

Sep 24 2017 - Sep 28 2017

School

Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Michel Lethiec

Instructor

Michel Lethiec