LEONARD ELSCHENBROICH

New York Times  tarafından ‘Mükemmel bir teknik cesaret, entelektüel merak ve etkileyici derinlikte bir müzisyen’ olarak yorumlanan Leonard Elschenbroich, on yaşında aldığı bursla Londra’daki Yehudi Menuhin Okulu’nda okumaya başladı. Daha sonra duayen hoca Frans Helmerson ile Köln Müzik Akademisi’nde öğrenimine devam etti. 

Sanatçı henüz otuz iki yaşında ancak çoktan etkileyici bir özgeçmişe sahip. Yeni kuşağın en karizmatik viyolonselistlerinden biri olarak anılmayı haketmiş bir sanatçı. 

2009 yılında Schleswig-Holstein Festivali’nin açılış konserinde Anne-Sophie Mutter ve şef Christoph Eschenbach ile gerçekleştirdiği Bhrams performansıyla Leonard Bernstein Ödülünü alan sanatçının diğer aldığı ödüller arasında Deutschlandfunk Tanıtım Ödülü, Eugene İstomin Ödülü ve Borletti Buitoni Güven Ödülü bulunmaktadır. 2012’de BBC Radio3 Yeni Nesil Sanatçılar programına kabul edilen Elschenbroich, 2014-2015 sezonunda Deutschlandfunk ve daha sonra Bremen Filarmoni Topluluğu’nda özel sanatçı olarak seçildi. 

Elschenbroich, Semyon Bychkov, Christoph Eschenbach, Sir Mark Elder, Charles Dutoit, Manfred Honeck, Kirill Karabits, Dmitri Kitajenko, Andrew Litton, Yan-Pascal Tortelier, Vasily Sinasiky ve Edo De Waart gibi önde gelen birçok orkestra şefiyle çalıştı. 

Solist olarak Londra Filarmoni, Kraliyet Filarmoni, WDR Senfoni Orkestrası, Konzerthaus Orchester Berlin, Dresden Staatskapelle, İsveç Radyosu Senfoni, Basel Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni, Royal İskoç Ulusal Orkestrası, Stavanger Senfoni, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Hollanda Filarmoni, Buenos Aires Filarmoni, Nagoya Filarmoni, Japonya Filarmoni, Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası, Tasmanian Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni, BBC Senfoni, Ulusal Senfoni Orkestrası Washington, Minnesota Orkestrası ve Chicago Senfoni Orkestrası ile çalmış, BBC Proms’de beş kez yer almıştır.

Resitalist olarak Elschenbroich, Chicago’daki Wigmore Salonu, Auditorium du Louvre, Concertgebouw, Frick Koleksiyonu, Ravinia Festivali ve Lucerne, Gstaad, Rheingau, Mecklenburg Vorpommern ve Schleswig Holstein festivallerinde yer aldı. 

Oda müziği çalışmalarını düzenli olarak kemancı Nicola Benedetti ve piyanist Alexei Grynyuk ile sürdürmekte, BBC Proms, Royal Albert Hall, Usher Hall ve Uluslararası Hong Kong ve İstanbul Festivalleri’nde verdiği konserlerle devam etmektedir. 

Entellektüel bir çağdaş müzik yorumcusu olan Elschenbroich, Mark-Anthony Turnage, Luca Lombardi, Arlene Sierra ve Suzanne Farrin gibi bestecilerden eserlerinin ilk yorumlarını gerçekleştirmek için istek almış ve gerçekleştirmiştir. 

2012 yılında sanat danışmanı da olarak kuruluşuna büyük destek sağladığı Bolivya Flarmoni Orkestrası ülkenin ilk ulusal orkestrası olma öncülüğündedir. Sanatçının genel olarak eğitime verdiği önem Avrupa’nın yanısıra öncü eğitim projelerini desteklemek için güney Amerika’yı düzenli ziyaretlerinde görülmektedir. 

Elschenbroich, Venedik 1693 tarihli, Matteo Gffriller viyolonsel çalmaktadır. 


“Described by the New York Times as ”a musician of great technical prowess, intellectual curiosity and expressive depth”, Leonard Elschenbroich has established himself as one of the most charismatic cellists of his generation. His many awards include the Leonard Bernstein Award, Förderpreis Deutschlandfunk, Eugene Istomin Prize, and Borletti Buitoni Trust Award. In 2012 he was accepted onto the BBC Radio 3 New Generation Artists scheme and was named as Artist-in-Residence of Deutschlandfunk for the 2014-15 season. He has also been Artist-in-Residence at the Philharmonic Society Bremen since 2013.

Elschenbroich has worked with a number of eminent conductors including Semyon Bychkov, Christoph Eschenbach, Sir Mark Elder, Charles Dutoit, Manfred Honeck, Kirill Karabits, Dmitri Kitajenko, Andrew Litton, Yan-Pascal Tortelier, Vasily Sinasiky, and Edo De Waart.

As soloist he has performed with the London Philharmonic, Royal Philharmonic, WDR Symphony Orchestra, Konzerthaus Orchester Berlin, Dresden Staatskapelle, Swedish Radio Symphony, Basel Symphony Orchestra, Borusan Istanbul Philharmonic, Royal Scottish National Orchestra, Stavanger Symphony, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic, Buenos Aires Philharmonic, Nagoya Philharmonic, Japan Philharmonic, New Zealand Symphony Orchestra, Tasmanian Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, BBC Symphony, National Symphony Orchestra Washington, Minnesota Orchestra and Chicago Symphony Orchestra. He has made five appearances at the BBC Proms.

As a recitalist, Elschenbroich has appeared at the Wigmore Hall, Auditorium du Louvre, Concertgebouw, Frick Collection, Ravinia Festival in Chicago and the Lucerne, Gstaad, Rheingau, Mecklenburg Vorpommern and Schleswig Holstein Festivals. Regular chamber music partners include Nicola Benedetti and Alexei Grynyuk with whom he has performed at the BBC Proms, Royal Albert Hall, Usher Hall and at the Hong Kong and Istanbul International Festivals.

A committed performer of contemporary music, Elschenbroich has commissioned several new works from composers including Mark-Anthony Turnage, Luca Lombardi, Arlene Sierra and Suzanne Farrin. In May 2017, he will give the world premiere of Mark Simpson’s first Cello Concerto with the BBC Philharmonic Orchestra under Juanjo Mena.

In 2012 he became Artistic Mentor of the Orquesta Filarmonica de Bolivia, the country’s first national orchestra which he co-founded. His commitment to the orchestra sees him return to Bolivia on a regular basis to perform with the orchestra as well as leading educational projects in the area.

Born in 1985 in Frankfurt, Elschenbroich received a scholarship, aged ten, to study at the Yehudi Menuhin School in London. He later studied with Frans Helmerson at the Cologne Music Academy. He plays a cello made by Matteo Goffriller ”Leonard Rose” (Venice, 1693), on private loan.

Date

Sep 05 2017 - Sep 09 2017

School

London

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category
Leonard Elschenbroich

Instructor

Leonard Elschenbroich