ALAIN DAMIENS

Schola Cantorum

Alain Damiens, 1950 doğumludur ve klarnetin öncü kişilerden biridir. Paris Konservatuarı’ndaki (CNSMDP) ilk ödüllerinin (Klarnet ve Oda Müziği) ardından, ABD’de Michigan Ulusal Müzik Kampı’ndan burs kazanmış, burada klarnet, oda müziği ve orkestra alanlarında eğitim görmüştür.

Strazburg Filarmoni Orkestrası’nda ve ‘’Pupitre 14’’de (Amiens) solo klarnetçi olarak çalmıştır. Sanatsal bir tercih yaparak, 1976 yılında, Pierre Boulez tarafından yönetilen IRCAM’a (Si bemol klarnet, küçük Mi bemol klarnet, alto klarnet, bas klarnet) katılmıştır.

Damiens’in repertuarı, Başta Philippe Fénelon, Franco Donatoni, Karlheinz Stockhausen ve Vinko Globokar gibi çağcıl bestecilerin eserlerinin yanı sıra, başka pek çok icrayı da içermektedir.

Aptitude Sertifikası sahibi olarak 1977’ye kadar Strazburg Konservatuarı’nda daha sonra ise Paris Konservatuarı’nda Michel Arrignon ile birlikte hocalık yapmıştır. 1977’den başlayarak, d’Aubervilliers Bölge Konservatuarı’nda klarnet hocası olarak çalışmıştır. Uzmanlığını, Fransa’da ve Kanada, Brezilya, Şili gibi dünyanın pek çok ülkesinde ustalık sınıflarında paylaşmakta, Miklos Perenyi ve Tabea Zimmermann ile birlikte icra etmektedir. Piyanist Maurizio Pollini’nin girişimi olan “Projetto Pollini” konserler dizisi çerçevesinde eski ve yeni eserleri (Beethoven, Boulez, Liszt, Nono, Stockhausen, Berg) bir arada seslendirmiştir.

Damiens’in diskografisi içinde, Olivier Messiaen’in ‘Quartet for the End of Time’ (Zamanın Sonu için Quartet) isimli eseri, Brahms’ın Klarnet için Bütün Eserleri, Luciano Berio’nun Sequenza IXa isimli eseri ve Eliott Carter’ın Damiens’e adadığı Klarnet Konçertosu bulunmaktadır.

Eylül 2013’ten bu yana, Schola Cantorum’da ileri düzey (superior) klarnet sınıfını yürütmektedir.

Masterclass Bedeli 1.900 TL

Önemli Notlar:
1) Ön kayıt için Başvuru Formunun doldurulması gerekmektedir.

2) Başvuru önceliği master class katılımcılarını belirlemede dikkate alınacaktır.

3) Başvuru formunuzda kısa eğitim özgeçmişinizi belirtmeniz beklenmektedir.

4) Başvurunuz tarafımıza ulaştığında ileriki adımlar için, belirttiğiniz telefon ve mail adresi aracılığıyla, yönlendirileceksiniz.

5) Masterclass kaydı için ön ödemenin aşağıda belirtilen banka hesabına yatırılması ve katılımcı isminin özellikle belirtildiği dekontun info@urlamuzikakademisi.com e-posta adresimize veya wtsp’tan 0532 6718760 numaraya gönderilmesi gerekmektedir.

6) Katılımcıların çalışmak istedikleri eserleri bildirmeleri, Piyano eşlik partilerini Urla Müzik Akademisi mail adresine urlamuzik@gmail.com veya info@urlamuzikakadesi.com yollamaları istenmektedir.

Hesap Numarası IBAN: TR 80 0006 7010 0000 0044 3307 62 (Elif Pekin)

Konaklama Önerileri :

Kutlukaya Butik Otel 0232-754 25 85 www.kutlukayabutikotel.com

Urla Pera Hotel 0 232-752 00 50 www.urlaperahotel.com

Urla Han Otel 0 232-754 20 77 www.otelhan.comENGLISH

Born in 1950, Alain DAMIENS is an essential figure in the renewal of the clarinet. After his First Prizes (Clarinet and Chamber Music) at the Conservatoire de Paris (CNSMDP), He received a scholarship to the National Music Camp Michigan in the United States, where he studied clarinet, chamber music and orchestra.

He was solo clarinet at the Orchestre philharmonique de Strasbourg and at « Pupitre 14 » (Amiens). In 1976, by artistic choice, he joined the IRCAM (clarinet in B flat, small clarinet in E flat, basset horn, bass clarinet) conducted by Pierre Boulez.

His repertoire includes many other creations as well as works by Philippe Fenelon, Franco Donatoni, Karlheinz Stockhausen or Vinko Globokar.

Holder of the Certificate of Aptitude, he was a professor at the Conservatoire de Strasbourg until 1977 then at the Conservatoire de Paris with Michel Arrignon. He also has been a clarinet teacher at the Conservatoire à rayonnement régional d’Aubervilliers from 1977.

He shares his expertise in master classes in France and around the world (Canada, Brazil, Chile, Sweden…).

Alain Damiens performs alongside Miklos Perenyi, Tabea Zimmermann. He participated in “Projetto Pollini”, a series of concerts initiated by the pianist Maurizio Pollini, combining old and new works (Beethoven, Boulez, Liszt, Nono, Stockhausen, Berg …).

His discography includes Olivier Messiaen’s Quartet for the End of Time, Brahms’s Complete Works for Clarinet, Luciano Berio’s Sequenza IXa, and Eliott Carter’s Clarinet Concerto, of which he is a dedicatee.

Since September 2013, he holds a superior clarinet class at Schola Cantorum.

Masterclass fee (total) €300

Account Info:
Elif Pekin IBAN: TR 30 0006 7010 0000 0070 5575 52

Warnings:
1) Please indicate the participants name and 
family name on the receipt given by the bank and 
send the receipt information to info@urlamuzikakademisi.com e-mail address.
2) Please be informed that our contingency is limited. 
The application priority will be considered.


Accommodation
Urla Pera Hotel 0 232 752 00 50 www.urlaperahotel.com
Urla Han Otel   0 232 754 20 77 www.otelhan.com

Date

Sep 14 2019 - Sep 18 2019

School

Schola Cantorum

More Info

Register

Location

Urla Music Academy
Zafer Caddesi No:59 URLA, IZMIR
Category

Instructor

Alain Damiens
REGISTER